Avrupa Parlamentosu’nda faşist ‘süper grup’ hazırlığı: Le Pen’den Meloni’ye davet

Fransa’da faşist Ulusal Birlik (RN) partisi meclis grup başkanı Marine Le Pen, 6-9 Haziran’daki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri öncesinde, faşist İtalya’nın Kardeşleri (FdI) lideri ve İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’ye ‘güçlerini birleştirme’ çağrısında bulundu.

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, Le Pen, kendi partisinin mensubu olduğu AP grubu Kimlik ve Demokrasi (ID) ile Meloni’nin partisinin mensubu olduğu Avrupa Muhafazakarları ve Reformistleri (ERC) Grubu’nun ittifak yapması önerisinde bulundu. Le Pen’in Meloni’ye bu daveti, Maximilian Krah’ın “Tüm SS mensupları suçlu değildi” sözleri üzerine önce Le Pen’in partisinin, ardından AP’deki ID grubunun faşist Almanya için Alternatif (AfD) partisiyle bağlarını koparma kararının ardından geldi.

‘BÖYLE BİR ŞANSI KAÇIRMAMALIYIZ’

Marine Le Pen, İtalya’nın Corriere della Sera gazetesine yaptığı açıklamada, “Şimdi birleşme vakti. Eğer başarılı olursak, Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük ikinci grup olabiliriz. Bence böyle bir şansı kaçırmamamız gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

AP seçimleri, bu yıl 6-9 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Yapılan son kamuoyu yoklamaları, ‘aşırı sağcı’ partilerin 720 sandalyeli AP’de 165 vekille temsil edilebileceğini gösteriyor. Le Pen’in ID grubunda, Hollandalı faşist siyasetçi Geert Wilders’in Hollanda Özgürlük Partisi (PVV) ile Avusturya’nın faşist Özgürlük Partisi (FPÖ) yer alıyor. Meloni’nin ECR grubunda ise Polonya’da yapılan son genel seçimlerde iktidarı kaybeden Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) ve İspanya’daki faşist Vox partisi bulunuyor.

Öte yandan, The Guardian’ın yaptığı değerlendirmeye göre, söz konusu ‘süper grup’ önerisi, partiler arasındaki ‘fraksiyonel rekabet’ nedeniyle büyük olasılıklı gerçekleşmeyebilir. Fakat bu partilerin nasıl ittifak ya da ilişkiler içinde olacağı AP’nin işleyişi üzerinde etkili olacak.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir